Ekonomi

AB, Rus turistlerin araçlarına el konulacağını doğruladı

AB Komitesi Sözcüsü Daniel Sheridan Ferrie, Brüksel’de düzenlenen günlük basın toplantısında AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları ve bu konudaki güncel uygulamalara ilişkin açıklamalarda bulundu. AB’nin şu ana kadar Rusya’ya yönelik 11 yaptırım paketini kabul ettiğini hatırlatan Ferrie, bunların Rusya’yı savaşı finanse etmek için ihtiyaç duyduğu gelirden mahrum bırakmayı amaçladıklarını açıkladı. Ferrie, yaptırımlar kapsamında Rusya’dan bazı ürünlere ithalat yasağı getirildiğini hatırlattı. Rus turistlerin AB ülkelerine girerken araçlarına el konulması durumunun yeni olmadığına dikkat çeken Ferrie, bu yasağın uzun süredir yürürlükte olduğunu vurguladı.

Ferrie, AB Komisyonu’nun görevlerinden birinin de yaptırımların AB genelinde aynı şekilde uygulanmasını sağlamak olduğunu, bu nedenle üye ülkelere yaptırımların nasıl uygulanması gerektiğine ilişkin düzenli kılavuzlar hazırladıklarını ifade etti. Mevcut yaptırımların değişmediğine işaret eden Ferrie, “Rusya’dan birçok ürüne ithalat yasağımız var. Bu ürünler yaptırım listemizde. Arabalar ithalat yasağına tabi ve AB’ye giremiyor.”

Ferrie, AB ülkelerindeki gümrük yetkililerinin özellikle otomobil ve değerli eşyalar konusunda kurallara tam olarak uyması gerektiğine dikkat çekti. AB yaptırımları uyarınca Ruslar, birlik ülkelerine yapacakları turistik ziyaretlerde otomobil, kozmetik, bilgisayar, akıllı telefon, pahalı taş ve kürk gibi çeşitli ürünleri yanlarında getiremeyecek. Bu eserlere AB gümrükleri tarafından el konuluyor.

AB şu ana kadar Rusya’ya karşı 11 yaptırım paketini hayata geçirdi.

Bu kapsamda Rusya’ya ticaret, finans, enerji, sanayi, teknoloji, ulaşım, petrol, kömür ve altın gibi çift kullanımlı ve lüks mallar da dahil olmak üzere çok çeşitli kısıtlamalar getirildi. Binden fazla kişinin ve 200’den fazla kurumun mal varlığı donduruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu