Haber

CHP’den ‘Banka promosyonları işçiye ödensin’ teklifi

ANKARA – CHP Küme Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, patronlar ile bankalar ortasında yapılan protokoller kapsamında hak kazanılan promosyonların personellere ödenmesini öngören bir kanun teklifi hazırladı.

CHP’nin TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifi, İş Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngörüyor. Teklifle, patronlar ile bankalar ortasında yapılan protokoller kapsamında hak kazanılan promosyonlara patronlarca el konulmaması, bu ödemelerin emekçilere yapılması, personellere bu ödemeleri yapmayan patronların ise idari para cezasına çarptırılması amaçlanıyor.

‘İKTİDAR EKONOMİK KRİZİ DAHA DA DERİNLEŞTİRİYOR’

Türkiye’de ekonomik tablonun her geçen gün kötüleştiği, 2018 yılında enflasyonun yüzde 15,3 iken bugün yüzde 85,5’e kadar yükseldiğini belirten CHP, teklifin münasebetinde, “Derin bir ekonomik krizin içine giren Türkiye’nin bu ekonomik krizden çıkabilmesi için çalışanların, öğrencilerin, emeklilerin ve gençlerin yaşam koşullarını iyileştirmesi gerekmektedir” dedi ve şunları kaydetti.

“Adalet ve Kalkınma Partisi hükümeti ülkeyi derin bir ekonomik krize sokmuş, bu krizden çıkış reçetesi olarak yürürlüğe soktuğu Türkiye İktisat Modeli ise ülkeyi krizden çıkarmak yerine krizi daha da derinleştirmiştir. Özel dalda patronlar ile bankalar ortasında aylık ve fiyat ödeme protokolleri uyarınca verilecek bankacılık hizmetlerinin yanı sıra Bankalar tarafından sunulan promosyon ödemelerinin direkt hak sahiplerine dağıtılması maksadıyla bir mevzuat değişikliği hazırlanmıştır. Patronlarla bankaların yapmış oldukları ve hala yürürlükte bulunan protokollerin sona ermesine altı aydan daha fazla müddet bulunduğu takdirde, 1 ay içerisinde patronlar ile bankalar ortasında bu hususa uygun formda yeni protokol mutabakatı yapılması öngörülmektedir. Bu teklifle, ekonomik krizin çok ağır bir biçimde hissedildiği böylesi bir periyotta, banka promosyonlarının tamamının emekçilere dağıtılması amaçlanmış, emekçilere dağıtılmaması durumunda idari para cezası önerilmiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu