Ekonomi

Küresel piyasalarda Çin teşvik beklentisi

Çin’de büyümeye ilişkin korkular sürerken, beklenen teşvik adımlarının olmaması hisse senetleri üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Çin ve Hong Kong hisselerinin etkisiyle MSCI Asya Pasifik Endeksi kayıplarını kesintisiz üçüncü güne taşıyor. Diğer Asya endeksleri ise dün gece Wall Street’te yaşanan yüzde 0,7’lik artışlardan etkilendi. altında , yukarı bakıyor. Japon Nikkei 225 yüzde 0.9 yükseldi.

ABD vadeli işlem endeksleri hafif düşüşte. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,2 artışla 1,204’te işlem görüyor.

G-20’de uzlaşı sağlanamadı

Dünyanın en büyük gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerinden biri olan G-20 ülkelerinin maliye bakanları, yoksul ülkelerin borçlarını yeniden yapılandırmak için uygulanabilecek bir çerçeve üzerinde anlaşamadı.

G-20 yetkilileri, Dünya Bankası gibi çok taraflı kalkınma bankalarının borç verme kapasitesinin artırılıp artırılmayacağı ve nasıl artırılacağı konusunda çalışmaya devam etti. Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, 20 ülkenin temsilcilerinin toplantılar sırasında “küresel borç kırılganlıkları hakkında çok yoğun tartışmalar yaptıklarını” ve borç konusunun bu yıl G-20 için “yüksek öncelik” olmaya devam ettiğini söyledi.

oguzelihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu