Haber

Sular altında kalacak Yusufeli’nde yıkım çalışmaları hızla devam ediyor

Sular altında kalacak Yusufeli’nde yıkım çalışmaları hızla devam ediyor

Yusufeli ilçesinin ilk yapılarından biri olan Hükümet Konağı yıkıldı.

ARTVİN – Artvin’de Yusufeli Barajı’nın su tutmaya başlamasının ardından ilçedeki yeniden yerleşim süreçleri hızla devam ederken, kamu kurumlarına ait binaların yıkım çalışmaları da devam ediyor. İlçedeki ilk yapılardan biri olan kaymakamlık binası yıkıldı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üzerinde yapımı tamamlandığında 275 metre ile kemer baraj sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci yüksek barajı olan Yusufeli Barajı su tutuyor. Baraj kapaklarının kapanmasıyla birlikte gövdede biriken su seviyesi 50 metreyi geçti. Mevcut mahallenin iki ay içinde sular altında kalması planlanırken, yeni yerleşim yerine taşınmalar hızla devam ediyor. Konut, iş yeri ve kamu kurumları taşınırken yıkım süreci de hızla devam ediyor. İlçe merkezindeki Hükümet Konağı, Adliye ve okullar gibi birçok kurum binası hurda ihalesiyle yıkılıyor.

Bu kapsamda yıllar önce kurulan hükümet konağı 7 kez taşınan ilçenin son ilçe merkezine kadar yıkıldı. Ağır iş makineleri tarafından tahrip edilen binalar hurdaya çıkarıldıktan sonra sular altında kalacaktır.

Avukat Recep Akyürek, “İlçenin sonu gelirken kamu binalarının yıkımına başlandı” dedi. Yıkımlar hayatımızı zorlaştırıyor. İnsanlar burada yaşamaya devam ediyor. En azından sağlık açısından yıkım tamamen taşınma bittikten sonra yapılmalı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu