Ekonomi

Meta, yatırımlarını donanımdan ses tanıma teknolojilerine kaydırıyor

HANDE BERKTAN

Amerikan toplumsal medya devi Meta CEO’su Mark Zuckerberg, şirketinin geleceği için radikal kararlar alıyor ve kimi projeleri iptal ederken, kimi yatırımlarını metaverse alanına kaydırmaya devam ediyor.

Finansman problemlerinin ortasında kalan şirket, Cambridge merkezli teşebbüs Audio Analytic’i satın aldı. Muahedenin finansal ayrıntıları hakkında şimdi bir açıklama yapılmazken, teşebbüsün Meta’nın Metaverse geliştirme ünitesi Reality Labs’a katılacağı tabir edildi.

Diğer yandan toplumsal medya devi, Portal isimli akıllı ekranını ve uzun müddettir konuşulan akıllı saat projesini durdurdu.

Sosyal medya devi Meta’nın sahibi Mark Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde 11 binden fazla çalışanı işten çıkarmaya karar verdiklerini tabir etmiş, “Bu işte yanlış yaptım” diyerek sorumluluğun kendisinde olduğunu belirtmişti.

Meta’nın satın aldığı ses tanıma geliştiricisi Audio Analytic, Meta’nın metaverse fonksiyonelliğini gerçek dünyaya taşıyan sanal gerçeklik dünyaları, hologramlar ve artırılmış gerçeklikten oluşan bir metaverse oluşturma teşebbüsünü de yöneten Reality Labs Research koluna katılacak.

2010 yılında Dr. Chris Mitchell tarafından kurulan teşebbüsün San Jose ve California’da ofisleri bulunuyor. Audio Analytics’in ai3 yazılımı, aygıt üreticilerinin, çip üreticilerinin ve yapay zeka odaklı çalışmalar yapan şirketlerin, duman alarmları, kırılan pencere camı yahut bir bebeğin sesi üzere sıradan sesleri içgüdüsel olarak tanıyarak bu seslere reaksiyon veren ilişkili eserler oluşturmasına yardımcı oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu